wtorek, 19 czerwca 2018

Ciekawostka włosowa- dlaczego powstaje "gęsia skórka"?

Na pewne nie jest to dla Ciebie obce pojęcie. Wszyscy od czasu do czasu jej doświadczamy. Czym jest? Skąd się bierze? Czy ma wpływ na wydzielanie łoju? Czy może  być trwała? Dziś w krótki sposób odpowiemy sobie na te pytania. Zapraszam na post. 
Czym jest gęsia skórka?


Znając budowę włosa możemy zagłębić się w temat. To ciekawe zjawisko pojawia się na naszej skórze głównie z powodu zimna lub towarzyszącym silnym emocjom. Obie sytuacje spowodowane są wyrzutem adrenaliny. Reakcja ta obecnie nie ma żadnego praktycznego  zastosowania i jest jedynie pozostałością po naszych przodkach. Gęsia skórka nazywana jest inaczej reakcją pilomotoryczną. Nazwa pochodzi od skojarzenia ze skórą oskubanej gęsi. Co ciekawe, niektóre narody posługują się inną nazwą. Hiszpanie dostają skórki kurzej, Izraelczycy mają skórkę kaczą a Chińczycy kurczęcą.


Jak powstaje gęsia skórka?
Gęsia skórka pojawia się w odpowiedzi na określony bodziec. Może to być dotyk, chłód a nawet odległe skojarzenie zapachowe. Za reakcję odpowiedzialne są mięśnie przywłośne ( musculus arrector pili). Mięsień ten, na jednym końcu przyczepiony jest do podstawy mieszka włosowego  a na drugim do  dolnej tkanki naskórka. Pod wpływem adrenaliny mięśnie przywłosowe kurczą się. To sprawia, że włos prostuje się, jednocześnie pobudzając wydzielanie łoju przez gruczoł łojowy.

"Gęsią skórką" nazywa się również zwyczajowo rogowacenie okołomieszkowe. Jest to choroba skóry, która polega na nadmiernym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Schorzenie może być uwarunkowane genetycznie lub spowodowane niedoborem witaminy A. Ma charakter rozsianych, opatrzonych czopem rogowym, grudek przymieszkowych i występuje zwykle na wyprostnych częściach kończyn. Skóra jest sucha i szorstka, w dotyku przypominająca tarkę.


żródła:
Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL, 2005. ISBN 83-200-3367-5.
Julitta Sieiątkowska, Zarys Trychologii Kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard 2015
biology.stackexchange.com
https://www.healthline.com/health/goosebumps-on-skin

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...