wtorek, 1 grudnia 2015

Włos, co to w ogóle jest?

A może by tak zacząć zupełnie od początku?
Około 7ego miesiąca ciąży obrastamy w delikatny meszek. To już wtedy na naszym ciele pojawiają się pierwsze włosy. Jednak ich struktura od tego czasu bardzo się zmieni. Osoba, która urodziła się z kruczoczarnymi włosami w przyszłości może być nawet blondynką  (coś o tym wiem ;)). Osobiście uważam, że aby dobrze dbać o włosy, trzeba najpierw poznać dokładnie ich strukturę. 

Anatomia włosa

Ten nitkowaty i zrogowaciały twór naskórka co ciekawe, nie został do końca  jeszcze poznany, ale wiemy o nim już dość dużo. A więc od początku. Włos zbudowany jest z trzech warstw
 • rdzenia
 •  osłonki
 •  kory.


To podstawa. Ale nie wszystko. Wokół włosa znajdują się: mięsień przywłosowy, por, gruczoł łojowy, pochewka, macierz i brodawka.

Co buduje włos?

Włos zbudowany jest z charakterystycznego białka zwanego keratyną, która z kolei zbudowana jest z z tysięcy aminokwasów. W jej strukturze znajdują się takie aminokwasy jak: cystyna, arginina, glicyna, tyrozyna, fenyloalanina, lizyna oraz inne. Jednak różni się od pozostałych białek tym, że zawiera znaczną ilość 2 aminokwasów zawierające siarkę – cystynę i metioninę. Siarka zapewnia włosom wytrzymałość mechaniczną dzięki generowaniu w nich tzw. wiązań dwusiarczkowych.
W jaki sposób żywi się włos?

 Organizm pozyskuje aminokwasy niezbędne do syntezy keratyny, ze strawienia białek pokarmowych. Następnie drogą krwi dostarcza aminokwasy do macierzy włosa, skąd drogą osmozy „wsysane są” do wnętrza keratynocytów. Dlatego racjonalne odżywianie jest tak ważne we wzroście włosa.


 Włosy w liczbach

Człowiek ma na głowie średnio 100 tysięcy włosów. Najwięcej włosów mają blondyni (nawet do 140 tysięcy), najmniej rudzi (około 90 tysięcy). Jednak, jak to w życiu bywa, coś za coś. Jasne włosy są cienkie i delikatne, podczas gdy włosy rudych osób - grube i mocne.


Włosy to niedoceniony wyznacznik naszego zdrowia. Są czujnikiem tego co dzieje się w naszym organizmie. Mogą wskazywać nam braki witamin, zmęczenie, stres, niedożywienie a nawet różnego rodzaju choroby.


Owszem, włos jest uwarunkowany w pewien sposób genetycznie, jednakże w dużej mierze od nas zależy czy nasze włosy będą wyglądać tak :
 czy tak


źródło:
http://beautyineverymoment.blogspot.com/2015/12/wos-co-to-w-ogole-jest.html
http://www.wbc.poznan.pl/Content/249330/index.pdf - tu zdecydowanie bardziej rozszerzona wersja. Polecam gorąco ! :)

12 komentarzy:

 1. oj uczyłam się o tym uczyłam :)

  _________________
  blog.justynapolska.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie to napisałaś. Moje niestety wygladaja ostatnio prawie jak te z pierwszego zdjecia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Można się sporo nauczyć z tej notki :-)
  http://glamlipstick.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Mogłabyś napisać jakich kosmetyków mniej więcej używałaś? Sama mam takie siano na włosach jak ty na początku a chciałabym żeby były piękne i zdrowe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Aż mi się przypomniały zajęcia z histologii :D

  OdpowiedzUsuń
 6. dobrze sie dowiedziec czegos i teraz czas zabrac sie za pielegnacje ;D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...