wtorek, 15 maja 2018

Dlaczego włosy wypadają?

To, że włosy wypadają jest normalne. Normalne przestaje być jednak wtedy, gdy włosy wypadają nadmiernie. Problem wypadania włosów jest jednym z najczęstszych, który spotyka nas w różnych momentach życia: po ciąży czy też po leczeniu farmakologicznym. Dziś pokażę Wam jakie są przyczyny wypadania włosów i na co koniecznie w codziennym życiu musicie zwrócić uwagę, by utrzymać włosy w dobrym stanie. Bo wiele zależy od nas samych.


Czy moje włosy rzeczywiście nadmiernie wypadają?

Chociaż szacuje się, że 'bezpieczna ilość' to 100 włosów dziennie, ja uważam, że nadmierne wypadanie włosów jest kwestią indywidualną. Być może Tobie dziennie wypada normalnie  200 włosów i od zawsze tak było. Nie można wówczas powiedzieć, że od zawsze masz problem z wypadającymi włosami.  Z kolei normalnie dziennie może wypadać Ci 50 włosów, więc przy wypadaniu 100 włosów dziennie może okazać się, że masz problem.
Pamiętaj również, że jeśli masz dłuższe włosy zajmują one na szczotce większą powierzchnią, ale nadal jest to jeden włos.
Aby ocenić, czy włosy nadmiernie wypadają: obserwuj ile ich dziennie wypada i porównuj te ilości.

Przyczyny wypadania włosów:

1. Hormonalne 

Niestety coraz więcej kobiet ma zaburzenia hormonalne. W tym przypadku konieczne jest leczenie endokrynologiczne i uregulowanie źródła problemu. Dowiedz się, czy Twoje schorzenie hormonalne wpływa na wypadanie włosów.

2. Pourazowe i mechaniczne

 • wysokie, ciasne upięcia i nieodpowiednie akcesoria- niedługo powstanie post, w którym pokażę Wam jakich upięć unikać, by zminimalizować wypadanie włosów.
 • wyrywanie włosów ( Trichotillomania) ,która dotyczy około 1-2% populacji.
 • hełmy, czapki, nakrycia głowy - ciężkie  lub takie, które uniemożliwiają skórze głowy oddychanie również będą powodować wypadanie
 • operacje chirurgiczne, uderzenia w głowę - czasem uszkodzenia mechaniczne są na tyle mocne, że uszkadzają włos u cebulki, co uniemożliwia skórze dalszą produkcję włosów.

3. Toksyczne

 • zatrucie talem
 • zatrucie metalami ciężkimi  ( arsen, rtęć itp.) 

4. Choroby zakaźne

 Nie od dziś wiadomo,że choroby mają destrukcyjny wpływ również na włosy. Dowiedz się jakie choroby zakaźne mają wpływ na wypadnie włosów.

5. Wypadanie farmakologiczne 

 Substancje zawarte w środkach farmakologicznych często nie służą naszym włosom.Dowiedź się jakie leki powodują wypadanie włosów.

6. Choroby włosów lub skóry głowy

Grono włosowych schorzeń niestety wciąż się powiększa. Zobacz jakie są choroby włosów i skóry głowy, które powodują wypadanie.

7. Wypadanie włosów pogorączkowe i  infekcyjne

Często włosy wypadają również po infekcji lub po stanach gorączkowych. Głównie ze względu na ciepło, które towarzyszy gorączce, ale również licznym niedoborom, które wynikają z obniżonego wówczas apetytu.

8. Złe odżywianie

Włosy, skóra i paznokcie to niestety ostatnia stacja docierania składników odżywczych. Najważniejsze składniki są najpierw dostarczane są do najważniejszych organów a dopiero na koniec do tych mniej ważnych. Nasz organizm traktuje włosy raczej jako coś zbędnego, więc nie dba o nie szczególnie. Niedługo wyjaśnię Ci, co jeść, by odżywić włosy.

9. Czynniki psychogenne

Każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, ma w swojej codzienności sytuacje stresowe. Cierpi na tym całe nasze ciało. Zdziwisz się jak duże znaczenie ma stres w wypadaniu włosów. 


10. Nieodpowiednia pielęgnacja

 Nakładanie oleju na skórę głowy na całą noc, nakładanie odżywki  lub maski na skórę głowy. To wszystko sprawia, że nasze mieszki włosowe nie są w stanie dawać z siebie 100%.  Nie wiesz jak poprawnie myć włosy? a może uwierzyłeś w popularny mit, który każe przetrzymywać włosy i myć je rzadziej? To również może być przyczyną wypadania.


Jeśli zastanawiasz się, co na wypadanie włosów pomoże Ci najlepiej sprawdź post, w którym prezentuję najlepsze wcierki na wypadające włosy i zagęszczające włosy


Czasem wypadanie włosów jest przejściowe np. wynika ze zmiany pory roku, zmiany miejsca zamieszkania, wody. Jeśli wszystko wraca do normy wówczas nie ma powodów do zmartwień. Sytuacja robi się poważna wówczas, gdy wypadanie staje się przewlekłe i nie możesz go opanować. 
Zrobiłaś już wszystkie badania, w Twoim życiu niewiele jest stresu i dbasz o włosy odpowiednio  a one nadal wypadają? Niestety czynników może być znacznie wiecej. Czas na wizytę u trychologa, który dzięki badaniu trichoskopem ( badanie na poziomie naskórka i skóry właściwej )  pomoże wskazać źródło problemu. 

Pozdrawiam, Justyna
5 komentarzy:

 1. Słyszałam kiedyś, że włosy mogą wypadać po tzw. znieczuleniu ogólnym, ale nie wiem, czy to prawda ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co mi wiadomo, nie ma efektów ubocznych tego typu. Wypadanie może być związane jednak ze stresem okołozabiegowym.

   Usuń
 2. U mnie są właśnie takie fazy - raz wypadanie jest spore, raz mniejsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może być to spowodowane zmiennością pór roku :) albo zmianami w diecie. Jeśli wraca do normy to nie ma się co martwić, ale warto się przyjrzeć :) Może da się niektóre włosy odratować i sprawić, by były gęstsze.

   Usuń
 3. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...