piątek, 7 października 2016

Jak poprawnie myć włosy ?

Wielokrotnie rozmawiając z Wami okazuje się, że nie wszyscy wiedzą jak poprawnie myć włosy. Niesamowite, bo w sumie jest to najczęściej wykonywana czynność związana z włosami, nawyk, który wykonuje każdy z nas, rzadziej lub częściej. By można było pielęgnować włosy tego kroku nie da się pominąć. Więc wyjaśnimy dziś sobie to raz na zawsze. Zapraszam serdecznie.

1. Czesz włosy przed myciem
To bardzo ważny punkt, o którym spora część osób zapomina. Kiedy włosy są suche, nieco trudniej naruszyć ich strukturę. Po drugie, przez to łatwiej włosy również rozczesać po myciu. Sytuacja ma się zupełnie inaczej, gdy włosy są mokre. Wówczas o mechaniczne uszkodzenie bardzo łatwo. Pozwala to również na pozbycie się pozostałości po kosmetykach.

2. Dobrze zmocz całe włosy ciepłą wodą
To ważne, bo pozwala na równomierne rozprowadzenie szamponu i późniejsze równomierne spłukanie go. Poza tym otwierają się łuski włosów, przez co mogą wniknąć do nich składniki z kosmetyków, które zaraz użyjemy.

3. Szampon rozcieńczamy na dłoni (lub w naczyniu, jak kto woli)
Jest to delikatniejszy sposób na mycie włosów. Szczególnie wówczas, gdy mamy do czynienia z szamponami z SLS.  Większość produktów zawiera tak silne środki myjące, że rozcieńczenie szamponu spokojnie domyje wasze włosy.

4. Nie plącz włosów podczas mycia
Masujemy skórę głowy delikatnie, nie plącząc przy tym włosów. Nie dotykamy paznokciamy skóry, nie drapiemy.
I UWAGA: myjemy tylko skórę głowy, nie włosy. Nie pocieramy ich. Piana, która wytwarza się na skórze, zmyje również brud z włosów, spływając po nich. Inna sytuacja jest wówczas, gdy nakładamy coś przed myciem na włosy.

5. Dokładnie spłucz
Dobrze oczyszczone włosy są charakterystyczne w dotyku, niektórzy określają to jako 'skrzypienie'.

6. Nałóż odżywkę
Odżywkę nakładamy na wilgotne włosy ( to samo dotyczy masek), więc włosy delikatnie odsączamy w ręcznik. Po odczekaniu czasu podanym przez producenta również dokładnie ją spłucz. 
Nie, zostając na włosach nie 'odnowi ' ich mocniej a wręcz przeciwnie, postrąkuje, obciąży i nie życzę nikomu takiego sajgonu na głowie. Przy spłukiwaniu włosów staramy się, by już na tym etapie były 'rozczesane'. Oddzielamy je delikatnie pasami i korzystamy z tego, że są śliskie.

7.Włosy płuczemy nieco chłodniejszą wodą
Pewnie już słyszałyście, że chłodna woda domyka łuski. Owszem.
Nie zimna, nie lodowata, nieco chłodniejsza niż, ta ciepła, którą myjecie. Bo chyba nie chcecie przeziębić skóry głowy i mieć z tego tytułu różnego rodzaju nieprzyjemności?  :) Płukanie można zakończyć również płukankami np. octową, żeby zakwasić środowisko i domknąć łuski.

8. Czesanie po myciu
Najlepiej zostawić włosy do naturalnego wyschnięcia, ale to też nie sprawdzi się u wszystkich. Po takim myciu włosy są już niemalże rozczesane. Pewnie większość z Was powie 'ta, chyba u Ciebie'. Wiem jak to wygląda, bo sama to przezywałam,w szystkie kołtuny i cierpienia. Ale uwierzcie mi, kwestia przyzwyczajenia a po jakimś czasie przyznacie mi rację. Kręcone włosy czeszemy wilgotne, proste włosy można rozczesać już na koniec schnięcia.


Jesli macie jakiekolwiek pytania, zapraszam do pytania w komentarzach  :) 

9 komentarzy:

 1. Ja na suche włosy przed myciem nakładam maski a po umyciu odżywki i dobrze sprawdza się u mnie ta metoda. Gdy włosy są praktycznie suche dopiero wtedy chwytam za szczotkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś często stosowałam metodę oomo teraz częściej myje włosy po prostu delikatnym szamponem i nakładam odżywkę :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja waśnie słyszałam, ze włosy powinno się myc letnia woda, a nie ciepłą.

  OdpowiedzUsuń
 4. pomijam tylko ostatni punkt i od jakiegoś czasu nie używam odżywek/masek ze spłukiwaniem - jak miałam siano tak mam :/

  OdpowiedzUsuń
 5. metodę kubeczkową stosuję przy każdym myciu, jednak nie uważam, że to konieczność - każdemu służy coś innego, ważne by pielęgnację dobierać do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na szczęście myję poprawnie swoje włosy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A myślalam, że jak nie rozczeszę zaraz po myciu to potem nie dam rady, muszę to sprawdzić na swoich włosach. Mają tendencję do plątania się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zalezy jaki masz rodzaj włosów :) Jeśli masz problemy z rozczeszywaniem, polecam mgiełki ułatwiające rozczesywanie Gliss kur

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...