wtorek, 22 maja 2018

Jakie hormony są odpowiedzialne za wypadanie włosów?

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów o podłożu hormonalnym. Jednak, gdy szybko uda się ustalić diagnozę, można ten problem leczyć i odratować dużą część włosów. Dziś dowiesz się przy jakich zaburzeniach hormonalnych i  jakie hormony powodują wypadanie włosów.Jakie zaburzenia hormonalne powodują wypadanie włosów?


Łysienie androgenowe


Dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. Jest to nic innego jak nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na hormony męskie. Jak dowodzą badania, łysienie androgenowe pojawia się przy zaburzeniach gospodarki androgenów a konkretniej dihydroksytestosteronu (DHT). U mężczyzn łysienie androgenowe może powodować nawet całkowite wyłysienie. Co ważne, łysienie androgenowe jest dziedziczne.


Hiperaldosteronizm

Jest to nadmierne wydzielanie przez nadnercza hormonu aldosteronu odpowiedzialnego za równowagę sodu i potasu w organizmie. Nadmiar tego hormonu powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, co zwiększa ryzyko udaru mózgu, niewydolności nerek, zawału i niewydolności serca.
Przyczyną może być obustronny rozrost nadnerczy ( ok 60% przypadków)
Gruczolak ( guzek nadnercza)- ten rodzaj nazywany jest również zespołem Conna. Hiperalodteronizm może też być przekazywany genetycznie.

Choroba Addisona

Jest chorobą spowodowaną niedostatecznym wytwarzaniem hormonów przez nadnercza. Chorują głównie kobiety w trzeciej i czwartej dekadzie życia. Główną przyczyną są procesy autoimmunologiczne.

Zespół Cushinga

To szereg zaburzeń wynikających z nadmiaru glikokortykosteroidów wytwarzanych w nadnerczach. Główną przyczyną zaburzeń jest hormon kortyzol, znany również jako hormon stresu. Ze względu na szeroki zakres  działań metabolicznych tego hormonu, wywołuje on mało specyficzne objawy, co utrudnia diagnozę.

Niedoczynność przysadki mózgowej


Przysadka mózgowa jest niewielkich rozmiarów gruczołem dokrewnym. Ma wpływ na cały organizm. Reguluje poziom hormonów : wzrostu (GH), adrenokortykotropowy (ACTH), tyreotropowy (TSH), folikulotropowy (FSH), luteinizujący (LH), endorfiny PEA i prolaktyna.

Zespół policystycznych jajników PCOS

Czyli wieloterbielowatość jajników. Jest to zespół, któremu towarzyszą różne objawy, między innymi nadmierne wypadanie włosów spowodowane zbyt wielkim poziomem hormonów męskich w organizmie kobiety, ale może też być spowodowane zbyt wysokim poziomem insuliny lub lutropiny.


Hashiomoto

Jest najczęściej spotykanym powodem zapalenia tarczycy wynikającym z niedostatecznej ilości wytwarzanych przez tarczycę hormonów. Głównymi przyczynami wypadania włosów w przypadku Hashimoto oprócz niedoboru hormonów, jest też słabsze krążenie, wyższy poziom testosteronu u kobiet i stan zapalny, który upośledza również prawidłowe funkcjonowanie mieszków włosowych.

Nadczynność tarczycy

Gdy tarczyca funkcjonuje prawidłowo, nie ma większego wpływu na włosy. Problem pojawia się wówczas, gdy produkcja hormonów zostaje zaburzona. Zarówno, gdy ich produkcja zmniejsza się lub zwiększa jak w przypadku właśnie nadczynności tarczycy. Nadczynność tarczycy powoduje zwykle wypadanie włosów typu telogenowego, czyli na Twojej głowie zostaje zachwiana proporcja włosów w fazie spoczynku i włosów w fazie wzrostu.


Cukrzyca

Podobnie jak z nadczynnością tarczycy, w przypadku cukrzycy zwykle mamy do czynienia z wypadaniem telogenowym. Wypadanie włosów w cukrzycy wynika z przewlekłego stanu choroby ogólnoustrojowej. Łysienie w przypadku cukrzycy ma charakter rozlany i pojawia się stopniowo. Oczywiście poszerzając swoje skutki, gdy pozostaje nieleczona.Do procesów, w których dochodzi do zachwiania gospodarki hormonalnej zalicza się również ciążę, poronienie, menopauzę, starzenie się.


Poznaj też  inne przyczyny wypadania włosów.

Mam dla Ciebie kilka sposobów na to jak przyspieszyć porost włosów


Pozdrawiam, Justyna

żródła: headoffice.blogzam.com
Praca "ŁYSIENIE ANDROGENOWE U KOBIETJAKO PROBLEM ESTETYCZNY I PSYCHOLOGICZNY"M. KAZIMIERCZAK, S. BIELECKA-GRZELA, A. KLIMOWICZ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...