Coś, co z pozoru mogłoby się wydawać dobre, jak się okazuje, nie zawsze takie jest. Siwienie włosów to naturalny proces i postępuje wraz ze starzeniem się organizmu. Na ten moment jest to proces nieodwracalny. Możemy działać profilaktycznie i przeciwdziałać siwieniu, jednak są to jedynie środki prewencyjne opóźniające starzenie. Zdarza się jednak ( i to wcale nierzadko) sytuacja kiedy siwe włosy nagle zaczynają wracać do koloru. Jak to jest możliwe i czy to dobry objaw?
O tym dzisiejszy post
To zjawisko dotyka statystycznie najczęściej osoby po 50 roku życia. W Polsce zdarza się nieco rzadziej, ale wciąż statystyki z roku na rok rosną. O czym mowa? O czerniaku. Słyszymy o nim wiele, jednak większość osób nie zwraca uwagi na samobadanie i działanie prewencyjne, które jest tu kluczowe. Szybka reakcja, jeszcze przed przerzutami pozwala na całkowite wyleczenie tej postaci raka skóry.
Powyższy przypadek dotyczy 91-letniej kobiety, która zgłosiła się do kliniki z czarnym guzkiem na głowie, który zauważyła 4 dni wcześniej. Repigmentacja włosów zaczęła się już 10 lat temu. Włosy przyjmowały kolor rudy, brązowy aż po jasnobrązowy. Co ciekawe pani naturalny kolor włosów w młodości to blond.
Chociaż czerniak stanowi 10% nowotworów skóry niestety wyróżnia się aż 90% śmiertelnością.
Kluczowe jest tu rozpoznanie na bardzo wczesnym etapie.
Melanocyty- komórki pigmentowe odpowiedzialne za kolor włosów i wytwarzające melaninę, chroniąca skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV- w mieszkach włosowych mogą przekształcić się w komórki nowotworowe- wykazały badania opublikowane w piśmie ,, Nature Communications''
Z takimi zmianami bezzwłocznie należy udać się do dermatologa, który przeprowadzi pełną diagnostykę
Poproś o zbadanie skóry głowy pod kątem znamion swojego trychologa przy rutynowej wizycie.
źródła:
Hair repigmentation in melanoma. M Inzinger, C Massone, E Arzberger, R Hofmann-Wellenhof; Lancet 2013; 382(9899):1224
Repigmentation of hair associated with melanoma in situ of scalp. JB Tiger, KA Habeshian, DT Barton, JB Brennick; Journal of the American Academy of Dermatology 2014; 71(4):e144–e14
Dzięki bogu za farby
OdpowiedzUsuń