niedziela, 14 lutego 2016

Dlaczego warto używać szamponów dla dzieci?

Też tak macie, że kiedy sytuacja zmusza Was do uczenia się tematów, za którymi kiedyś przepadaliście, nagle przestają być one interesujące a stają się męczące? Kto by pomyślał, że kosmetologia i farmakologia skóry będzie ciekawsza od dietetyki pediatrycznej i technologii żywności...  Moja współlokatorka i jednocześnie przyjaciółka, studiująca kosmetologię (pozdrawiam Anię :* )  podrzuciła mi ostatnio pod nos książkę, w której poruszone zostały tematy szamponów.
A że uwielbiam poszerzać swoją wiedzę na tego typu tematy, zaczęłam ją chłonąć (to nie było zwykłe czytanie  :D). Jakiś czas temu ukazałam Wam budowę włosa. Jeśli ktoś pominął  TEN wpis to zapraszam. To ważne, naukę zaczynamy od podstaw :)

Dziś omówimy jak działa gruczoł łojowy, by wiedzieć jak dobrze i czym czyścić naszą skórę głowy.

Gruczoł łojowy
 
jest współzależny od mieszka włosowego, wydziela łój, który rozprzestrzenia się wzdłuż włókna włosa. Włos jest więc pokryty tłustą powłoką,  która przyciąga zanieczyszczenia i zatrzymuje resztki keratyny. Ponadto, czyste włókno keratynowe jest naładowane ujemnie. Przyciąga więc różne zanieczyszczenia, które mają ładunek dodatki (+) 
 




Szampony
 
 to najczęściej sprzedawane w supermarketach środki do higieny ciała, niewątpliwie dlatego, że potencjalny klient nie czuje potrzeby zaczerpnięcia porady, przy ich zakupie. Szampon musi koniecznie usuwać brud, pienić się i tworzyć zawiesinę z zanieczyszczeń zaadsorbowanych na powierzchni około 150 tys. włosów ( przy średnim owłosieniu )
 
 
Typowy szampon zawiera więc:
1. środek powierzchniowo czynny
2.składnik nadający lepkość
3. wodę
 
 
1. Środki powierzchniowo czynne: są wybierane spośród anionowych środków amfoterycznych i niekiedy niejonowych.
  • Anionowe środki powierzchniowo czynne mają właściwości oczyszczające, zmiękczające, pianotwórcze; ich część hydrofilowa ma ładunek ujemny.
    Najczęściej są to : sole (sodowe, magnezowe, amonowe) i TEA siarczany oksyetylenowanego alkoholu laurylowego mają te same właściwości co laurosiarczany, ale są mniej drażniące.
    Znacie je na pewno :) Są to nasze popularne już SLS - siarczany, detergenty, które u niektórych mogą powodować podrażnienia a nawet atopowe zapalenia skóry. Bardzo dobrze czyszczą. również brudne naczynia. Tak, dokładnie, substancje te dodawane są do środków do mycia naczyń. :)
Amfoteryczne środki powierzchniowo czynne -ich część  hydrofilowa a ładunek ujemny lub dodatni ( w zależności od pH). Zapewniają oczyszczenie dzięki ładunkowi ujemnemu, poprawę wyglądu i połysk dzięki ładunkowi dodatniemu.
I TERAZ WAŻNA INFORMACJA : Amfoteryczny środek powierzchniowo czynny eliminuje ładunki dodatnie i odkrywa ładunki ujemne keratyny , które są natychmiast zobojętniane przez ładunki dodatnie środka amfoterycznego. Stąd działanie zarówno myjące, kondycjonujące, jak i antystatyczne.
Środki amfoteryczne łączą właściwości dwóch typów środków powierzchniowo czynnych: anionowych i kationowych, to znaczy, że jednocześnie zwilżają, pienią, myją (właściwości anionowe), są bakteriostatyczne, poprawiają wygląd i połysk włosów ( właściwości kationowe).
Środki amfoteryczne:
-pochodne betainowe, takie jak kokoamidopropylobetaina
-pochodne imidazolowe
Sa to produkty drogie. Jakość i cena szamponu będą zatem zależeć od zawartości i wzajemnego stosunku środków powierzchniowo czynnych anionowych do amfoterycznych. A wygląda to następująco :
Pamiętajcie:
  • szampony dobieramy do skóry głowy
  • szampon nie zregeneruje wam włosów



14 komentarzy:

  1. ciekawy post, jednak moje włosy bardzo nie lubią szamponów dla dzieci, wyjątkiem jest liliputz

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja uwielbiam szampony dla dzieci, nie są tak agresywne dla skalpu i pozostają dłużej świeże, bo nie powodują nadprodukcji łoju :) poza tym mam wrażenie że nie wysuszają włosów niż zwyczajne z SLS.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja po szamponach dla dzieci mam "siano" na głowie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może to bardziej kwestia tego czego używasz po nich ;>?

      Usuń
  4. Pięknie Twoje włosy wyglądają, lubię używać babydream ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Swiete slowa szampon to nie cudotworca on ma tylko umyc glowe <3 Ja jednak zostaje przy moim ukochanym Garnieru szampony dla dzieci strasznie wysuszaja mi wlosy i skore glowy od dzieciaka tak mam :D

    Versjada

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jakich szamponów dziecięcych do włosów używałaś :>?

      Usuń
  6. Nie znam się na chemii, ale doskonale to przedstawiłas:) Ja używam szamponu do farbowanych włosów, ale może wypróbuje szampon dla dzieci?:)
    Zapraszam do mnie:) Pomożesz mi w klikaniu? *KLIK*. Dziękuje za pomoc, z przyjemnością odwdzięczę Ci się!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli masz wlosy farbowane to warto uzywac tego do farbowanych :) Zapewni Ci dłuższe utrzymanie koloru, bo będzie zamykał łuski przez co kolor nie będzie się tak szybko wypłukiwał :D

      Usuń
  7. Ja używałam szamponu babydream jednak nie sprawdził się u mnie totalnie, włosy po jego użyciu były szorstkie i splątane :( Szkoda, słyszałam o nim tyle pozytywnych opinii że miałam nadzieje że do moich włosów też się nada.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Duże znaczenie ma też to co używasz po szamponie :) Trzeba wyszukać najlepszego dla siebie rozwiązania. U mnie najlepiej sprawdzają się odzywki emolientowe :)

      Usuń
  8. U mnie szampony dla dzieci świetnie się sprawdzają. Najlepiej chyba prezentowany tutaj Babydream :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...