środa, 1 kwietnia 2020

Tego nie wiesz o Chrzcie Świętym

Chrzest Święty to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. I choć, ciężko żebyśmy je zapamiętali, to jednak ma ogromne znaczenie dla naszego dalszego życia. Najczęściej chrzest odbywa się, gdy jesteśmy jeszcze dziećmi i nie do końca mamy świadomość mocy sakramentu. Dzięki niemu wstępujemy do kościoła katolickiego i zostajemy obmyci z grzechu pierworodnego. Sakramenty to moc symboliki. Ale czy na pewno znasz jego znaczenie?


Dziś kilka ciekawostek o Chrzcie Świętym.


Wiara w życiu jest bardzo ważna. Daje nam stabilizacje uczy doskonałej miłości, ale przede wszystkim ... daje nadzieję. Dostąpiłam zaszczytu bycia matką chrzestną rok temu. I to zobowiązanie do końca życia. Wspaniałe, piękne wydarzenie, którego znaczenie warto sobie przypominać. W kościele katolickim święto to przypada w styczniu. 
1. Już w etymologii słowa chrzest znajduje się ukryte znaczenie. Używane w Nowym Testamencie i grece słowo  βάπτισμα ( baptisma)  ma w sobie ukryte znaczenie. Nie oznacza jedynie zanurzenia w wodzie, obmycia, ale już w samym słowie oddany jest wymiar duchowy tego wydarzenia. Słowo więc oznacza obmycie z grzechu, oczyszczenie serca. W grece, gdy chodzi o  obmycie bez duchowego znaczenia używa się słowa βάπτειν ( baptein).


2. Biała szatka stanowi jeden z elementów symboliki chrztu. Nakładana jest prze matkę chrzestną w trakcie obrzędu i symbolizuje czystość i niewinność. Tym samym matka chrzestna zobowiązuje się do czuwania nad duchowym życiem chrzczonego dziecka. 


3. Z kolei świeca gromniczna symbolizuje nowe życie w wierze. Kluczowym elementem świecy jest jej płomień, którego symbolika w swym głębokim znaczeniu,dotyczy światłości Chrystusa. Gromnicę zapala ojciec chrzestny od obecnego na ołtarzu Paschału.4. Nie u wszystkich chrześcijan sakrament chrztu wyglądał tak jak w kościele katolickim wygląda obecnie. Wielu katechumenów, którzy przygotowywali się do obrzędu niestety ginęło w prześladowaniach zanim zdążyli dostąpić chrztu. Wówczas wierzono, że zostali oni ochrzczeni mocą pragnienia chrztu.5. Nie tylko kapłan może udzielać chrztu. W wyjątkowych sytuacjach może tego dokonać tak naprawdę każdy chrześcijanin. 


6. Imiona nadawane na chrzcie współtworzą więzy społeczne i religijne. W czasach Starego i Nowego Testamentu imiona były symboliczną grą słów. Widzimy to na przykładzie chociażby Piotra, którego Jezus nazywa Kefasem, co oznacza: skała. 


Chrzest to nie tylko ceremonia trwająca kilka minut w kościele.
To całe życie z Chrystusem.


Nieodłącznym elementem tego wydarzenia są oczywiście upominki dla małego chrześcijanina. Prezenty na chrzest znajdziecie na stronie murrano, gdzie czeka na Was garść ciekawych pomysłów, z których sama, jako chrzestna, skorzystałam. Obecnie murrano wprowadziło darmową dostawę bez wychodzenia z domu, by ułatwić Wam zakupy. Bez problemu znajdziecie tam prezenty zarówno dla chłopca jak i dziewczynki.Na koniec krótki quiz:
1. Czym jest chrzest krwi?
2. Jak się nazywa rzeka, w której chrzcił Jan Chrzciciel?
3. Ile razy kapłan polewa główkę dziecka podczas obrzędu?

Odpowiedzi udzielajcie w komentarzach :) 
( i nie zaglądajcie w google!)Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...