środa, 19 lutego 2020

Drożdże na włosyJako trycholog uważam, że podstawy są najważniejsze i ciągle musimy sobie o tym przypominać szczególnie w dobie ,super diet' i ,super suplementów', które zamiast zwiększać ilość włosów na głowie, zmniejszają ilość pieniędzy w portfelu.
A tak naprawdę, większość rozwiązań jest bardzo prosta i bardzo tania.
I dziś o jednym z nich: 
Saccharomyces Cerevisiae


Dietetyka jest mi bardzo bliska. Od zawsze fascynowała mnie różnorodność tego jak obdarzyła nas natura i jak niezgłębiona jeszcze pozostaje. Warzywa, owoce, witaminy... słyszymy to tyle razy dziennie, że przestaliśmy wierzyć w to, że faktycznie potrafią nas leczyć.Drożdże - czym są ?


Drożdże piekarnicze (Saccharomyces cerevisiae) są jednokomórkowymi grzybami, występującymi w warunkach naturalnych we wszystkich środowiskach zawierających węglowodany. Jest to bez wątpienia jeden z mikroorganizmów, którego aktywność biochemiczną ludzie wykorzystywali najwcześniej. 

Właściwości drożdży  • Drożdże są cennym źródłem witamin z grupy B, białek, aminokwasów oraz związków mineralnych – cynku, fosforu, magnezu, selenu czy chromu.

  • Ich białko jest bardzo dobrze przyswajalne ze względu na jego skład – zbudowane są w 40% z aminokwasów proteinogennych, peptydów i protein.

  • W ścianie komórkowej zanurzony jest zymosan, który działa w sposób aktywujący na układ immunologiczny – pobudza makrofagi, czyli komórki żerne.

  • Witaminy z grupy B biorą udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek. W komórkach drożdży znajdziemy witaminę B7, czyli popularną biotynę, która działa wzmacniająco na strukturę włosów. 

  • Te organizmy są także bogatym źródłem kwasu pantotenowego, który błędnie utożsamiamy witaminą B5, będącą miksem następujących związków chemicznych: kwasu pantotenowego, panteiny (pochodnej kwasu pantotenowego), pantenolu (należącego do grupy alkoholi, niewystępującego w przyrodzie, ale aktywnego biologicznie dla zwierząt) oraz koenzymu A (aktywna biologicznie forma kwasu pantotenowego). 

  • Oprócz witaminy B7 i kwasu pantotenowego, Cerevisiae zawierają witaminy: B1, B2, B6, PP, kwas foliowy i inozytol.


Wśród suplementów znajdziemy najczęściej drożdże piwowarskie: 
Pamiętajcie, że osoby, które mają problemy z Candidą powinny wyeliminować z diety drożdże
Jeśli masz dolegliwości żołądkowo- jelitowe, drożdże należy odstawić.
Picie drożdży powinno się stosować profilaktycznie i wspomagająco jedynie u osób zdrowych.

Przy kupowaniu drożdży pamiętać należy przed wszystkim o tym, żeby były świeże. Tradycyjne drożdże piekarnicze powinny być lekko wilgotne. Zepsute są miękkie, lepkie, o wyczuwalnym zapachu stęchlizny. Także wysuszone i popękane nie nadają się do użytku.
Przechowywane powinny być w szczelnym opakowaniu (np. słoiku) w lodówce, w stałej temperaturze.


źródło *Bożena Muszyńska, Mirosław Malec, Katarzyna Sułkowska-Ziaja
Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych (Saccharomyces cerevisiae) Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków Kierownik Katedry: dr hab. Halina Ekiert, prof. nadzw. UJCM
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...