poniedziałek, 22 marca 2021

Wysoki kok - dlaczego Twoje włosy go nie lubią?

Niespodziewanie z trychomemów wyłonił się temat, który dla wielu osób okazał się nie być oczywisty a mianowicie o szkodliwości wysokich upięć i ich wpływie na włosy. Dostałam po nim tyle pytań, że postanowiłam napisać post właśnie o tym dlaczego takie upięcia mogą zaszkodzić Twoim włosom i skórze głowy. 

Zapraszam serdecznie



A winowajcą tego zamieszania jest ten mem:





Łysienie trakcyjne  

Na początek wyciągam gruby kaliber, czyli najczarniejszy scenariusz. Łysienie trakcyjne to łysienie z pociągania, gdzie włosy zostają poddane długotrwałemu i ciągłemu napięciu. W tym rodzaju łysienia mieszek zostaje na tyle upośledzony, że wytwarzany włos staje się cieńszy a z czasem może zostać na tyle uszkodzony, że aparat włosowy całkowicie przestaje produkować nowy włos.



Uszkodzenia łodygi



Jak nie trudno zauważyć na tych zdjęciach koki są zrobione w sposób mocno niedbały, tak jakby nikt nawet tych włosów przed zapleceniem w cebulę na głowie, nie rozczesał. Są w tym koku wymięte'. To może prowadzić do licznych rozszczepów poprzecznych i podłużnych łodygi, czyli jej pęknięć i mechanicznych uszkodzeń. Włosy wówczas się kruszą i wręcz odpadają na różnych długościach, bo są przecinane w połowie łodygi.

Środki do stylizacji



Niestety często w parze idą środki ,wzmacniające', czyli różnego rodzaju gumy, pasty, lakiery do włosów, by zyskać na objętości takie fryzury są również wspomagane tapirowaniem, wysoką temperaturą. Środki do stylizacji osadzają się również na skórze głowy powodując nadbudowujące się wciąż warstwy, co może prowadzić do świądu skóry, zaczerwienienia, łupieżu, przesuszenia

Osłabione ukrwienie 


Długotrwały ucisk na mieszek włosowy będzie miał katastrofalne konsekwencje. Niedotlenienie, niedokrwienie a tym samym pozbawienie włosów substancji budulcowych i odżywczych. Wiecie, że skóra to nasz największy narząd? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ona żyje! Ma różne rodzaje gruczołów, ma swoje unerwienie a także swoje środowisko biologiczne. Pewnie nieraz zdarzyło Ci się, że po całym dniu noszenia ciasnego kucyka wysoko Twoja skóra głowy była ściągnięta i wręcz bolała.
To właśnie był sygnał, że zbyt długo nosiłaś ciasną fryzurę.


Nadwrażliwa skóra głowy 



 Zdarza się, że skóra głowy ma swoją wrodzoną nadwrażliwość, zjawiska te nadal nie są dokładnie opisane w literaturze. Istnieje takie schorzenie jak trichodynia, które wyróżnia się bolesnością skóry głowy i jej dyskomfortem również bez ciasnych upięć. Jeśli mowa o wysokich kucykach to wyodrębniono schorzenie zwane syndromem wysokiego kucyka ( ang. ponytail headache syndrome). W tego typu schorzeniach często, poza nieprawidłowa pielęgnacją skóry głowy, dopatruje się również przyczyn neurologicznych.



Kto  jeszcze jest  narażony?

  • Osoby często noszące wysokie i ciasne upięcia
  • Osoby noszące dready, warkoczyki
  • Źle dobrane lub zbyt długo noszone przedłużane włosy
  • Sportowcy, noszący ciasne fryzury
  • Osoby często modelujące włosy na szczotkę
  • Osoby,  które noszą ciężkie nakrycia głowy jak np. kaski 
  • Pływacy, korzystający z czepków

Rozwiązanie?

  •  niskie upięcia
  • luźne fryzury
  • jeśli wysokie koki/ kucyki to na krótki czas
  • wsparcie skóry głowy masażami i wcierkami
  • dokładnie oczyszczanie skóry głowy w razie stosowania środków do stylizacji


A jaka jest Twoja ulubiona fryzura?


źródła:
http://www.handsomemen.pl/wlosy,wlosy,stan_wlosow_pod_mikroskopem_elektronowym.html
https://neurosciencenews.com/headache-ponytails-7065/


2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...