wtorek, 14 kwietnia 2020

Tego nie wiesz o kawie!

Lubimy ją za charakterystyczny, mocny smak i poranne pobudzenie. Jest najlepszym źródłem kofeiny. Przez wiele lat demonizowana, jednak najnowsze doniesienia WHO ( Światowej Organizacji Zdrowia ) mówią o bezpiecznej ilości nieprzekraczającej 400 mg dziennie. A więc kubek kawy w dłoń i zapraszam na post.


Dziś kilka ciekawostek o kawie, o których nie wiedzieliście!









1.  Kofeina szybko się wchłania z układu pokarmowego, swoje maksymalne stężenie we krwi osiąga po 30-120 minutach. Daje kopa! :) 

2. Ma zdolność do przenikania bariery krew- mózg, do mleka matki, płynu owodniowego a nawet spermy. Dlatego picie kawy nie jest polecane kobietom w ciąży.

3. Palenie tytoniu przyspiesza rozpad kofeiny o połowę,  natomiast stosowanie środków antykoncepcyjnych doustnych, hamuje jej metabolizm.

4. Najbardziej optymalne spożycie kofeiny to 100-300 mg dziennie.

5. Kawa kawie nierówna. Zawartość kofeiny różni się od rodzaju kawy i sposobu jej przygotowania. Jak wy przyrządzacie swoją? 

6. Badania z roku 2010 wskazują, że statycznie, kobiety z regionu warszawskiego spożywało ok. 250 mg kofeiny na dzień a 15% z nich przekraczało nawet 400 mg dziennie. Ciekawe jak sytuacja wygląda obecnie. Z moich spostrzeżeń wynika, że kawa zyskuje na popularności. 

7. Kto kawę pije ten długo żyje ! Brytyjskie badania donoszą, że osoby wypijające 2-5 filiżanek kawy dziennie miały niższy wskaźnik śmiertelności aż o 12%. A więc ... na zdrowie!

8. Z kolei badania z 2011 roku zalecają picie kawy kobietom, sugerując mniejszą zapadalność na depresję już przy dwóch filiżankach kawy dziennie.
Mężczyzno, jeśli Twoja kobieta czuje się gorzej, zrób jej kawę ;) 
9. Kawa ma działanie antyhistaminowe, dzięki czemu skutecznie łagodzi objawy alergii.

10. Tak naprawdę kawowiec daje owoce- jagody. Owoce te zawierają dwa jednostronne spłaszczone nasiona, które powszechnie nazywamy ziarnami kawy. A więc dzienna dawk owoców odhaczona ;) 


Mam nadzieję, że dowiedzieliście się wielu nowych ciekawych rzeczy o kawie. 
A jeśli świeżo palona kawa to wasz ulubiony poranny napój to zapraszam Was na stronę https://bemybean.pl.
Ci ludzie o kawie wiedzą wszystko! 

Kofeina jest stosowana również w kosmetyce i udowodniono również jej pozytywne działanie na mieszek włosowy i porost włosa.
Chcecie post? :) 






Zukiewicz-Sobczak, W., et al., Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012. 18(1).

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...